PROGRAM #VOLBA
Vyber si svoji střední školu a VŠ obor
bez pochybností, nejistoty a stresu


dvoudenní kurz
pro žáky 8. a 9. tříd základních škol
a studenty 2. - 3. ročníků gymnázií

Výběr střední nebo vysoké školy zaměstná celou rodinu

Pojď se podívat, co se dnes děje. Dospělí se přirozeně strachují o Tvoji budoucnost. Radí Ti, z něčeho zrazují, snaží se Tě mnohému naučit, například jak zacházet s penězi. Za co stojí za to utrácet, čemu je lepší se vyhnout. Tomu se říká finanční gramotnost. Jenže když se soustřeďuješ pouze na nákladech, děje se jedná nepříjemná věc. Peněz není více, ale naopak je nedostatek. Jasně, je důležité umět zacházet s penězi, s tím se nedá si zahrávat.

Ale pro Tebe je mnohem důležitější pochopit,

jak ty peníze budeš vydělávat, tj.
Jakou práci chceš mít v budoucnu?
Jaký styl života Ti tato práce má zajistit?
V jaké oblasti nejlépe uplatníš svoje schopnosti, budeš užitečný pro společnost a zároveň spokojený s vlastním profesním rozvojem?

Které Tvé znalosti, koníčky, schopnosti, zkušenosti Ti pomohou pochopit, co bys mohl(a) dělat, k čemu se připravovat a jaké vzdělání budeš potřebovat?

Právě o tom je tento kurz

Vychází ze zkušeností lidí, kteří nejenže jsou profesionálové v tom, co dělají, ale zároveň o sobě říkají, že jsou šťastní. Kurz Ti dá cestovní mapu, která nedovolí zabloudit po cestě a pomůže včas odbočit, když to bude potřeba.

Určitě dnes máš hodně kamarádů, nebo možná pár, ale zato těch nejlepších. Třeba diskutujete o tom, že můžete jít na stejnou střední školu. Věř mi, děje se to často. Ale já Ti radím to nedělat.

Proč?

Protože každý z nás má svoji vlastní cestu a čas, kterému se říká život. Ten máš teprve před sebou. Budeš ho utvářet vlastními rozhodnutími tak, jak budeš chtít. Tví přátelé také. Každý sám za sebe.
I přesto, že každý půjdete svoji cestou, vybere si svoji střední školu, zůstanete přáteli, protože toto přátelství je nejsilnější.

Ale vraťme se ke Tvé volbě.
"Svět se hodně změnil. Starý spolehlivý model, o který se opíraly předešlé generace, už dávno nefunguje. Dříve to bylo tak: na něco ses vyučil(a), získal(a) práci a pracoval(a) tam až do samého důchodu, a pak jsi v parku hrál(a) domino. Ale tyto doby jsou pryč jako vytáčecí telefony (znáš takové?).

Slyšeli jsme mnoho názorů o tom, jak plánovat profesní cestu novým způsobem, ale ve skutečnosti nám velmi často podstrkávají staré šablony. Jako před třiceti lety, žáci starších tříd vyplňují testy profesní orientace, aby se dozvěděli, které povolání "se jím hodí nejvíce", i když jak testy, tak i jejich výsledky mají velmi málo společného s osobností žáků. Od nás se očekávají konkrétní kroky, které nás přivedou k předem definovanému způsobu života. Všechno vychází z předpokladu, že když projdeš přes body A a B, určitě se ocítneš v bodu C."
Roadtrip Nation

Jak naplánovat svoji profesní cestu?

Stejně jako každý cestovní plán se skládá z několika částí, i náš kurz #VOLBA Tě provede několika kroky. Není to předem dané "z A přes B do C". Ale má to svoji logiku. Získáš systém, který Ti pomůže vybrat střední školu a který se Ti bude hodit kdykoli, když znovu budeš stát před rozhodnutím kam dál ve svém povolání.
1
Zastav se
 • Jak rozhodujeme (neurobiologie rozhodování)
 • Fokus pozornosti
 • Hlavní principy a možnosti profesního rozvoje
 • Obory, které si vybíráme
2
Rozhlédni se
 • Trendy budoucích povolání. Robotizace a automatizace
 • Schopnosti, zájmy a předpoklady
 • Talenty a dynamika rozvoje schopností
 • Profesní a univerzální kompetence
 • „Profese – Úspěšnost – Dostatek – Štěstí - Kvalita života"
 • Formulujeme hypotézy
3
Vyber si
 • Osobní kritéria výběru povolání
 • Hodnoty a překážky
 • Osobní motivace
 • 4 základní motivy
 • Velký profesní cíl a životní styl
 • Ikigaj = Mohu - Umím - Svět potřebuje - platí
4
Jednej
 • Návyky efektivního teenagera
 • Akční plán výběru školy
 • Velký cíl a princip malých kroků
 • Proaktivita na střední škole
 • Profesní portfólio
5
Sdílej
 • Práce s cizími názory
 • Proč mít nadhled a více variant
 • Sebeprezentace a zpětná vazba
 • Vzájemná podpora
6
Zaznamenávej
 • Projektový sešit s úkoly a poznámkami
 • Co není na papíře, nelze uskutečnit
 • Principy a přínosy cílevědomí
V dětství jiní lidé – zpravidla rodiče – nám pomáhají poznávat reálný život. Když dospíváme, začínáme si vybírat samostatně. Určujeme cíle, které ovlivňují naši cestu. Ten, kdo se chce stát lékařem, jde studovat medicínu; kdo chce mít rodinu, nachází si partnera atd. Na cestě k cíli každý z nás naráží na překážky, dělá chyby, překonává vlastní slabosti. Poznáváme sebe a okolní realitu a činíme další rozhodnutí… Je užitečné pochopit mechanismus tohoto procesu, protože ve výsledku na našich rozhodnutích závisí kvalita našeho života.

Ray Dalio "Principy"
Jak probíhá program #VOLBA?
Program je komplexní, intenzivní a zároveň zábavný. Skládá se ze tří částí. Probíhá formou zážitkového kurzu bez účasti dospělých (kromě vedoucích). Uzavírá se osobními konzultacemi s účastníkem a rodiči.
Hlavním principem je partnerství a vzájemná podpora.
Hlavním výsledkem je výběr školy, která nejlépe odpovídá individuálním předpokladům.
1. Startovací úkol a test
Na začátku požádám o vyplnění testu "high 5" pro zjištění 5 universálních kompetencí, silných stránek, které je důležité brát v potaz v kariérním rozvoji. Test není dogma, ale odrazový můstek k dalšímu zkoumání.

Tento test je v angličtině, která by už měla být standardem, ale pokud z jakéhokoli důvodu angličtina je problém, nevadí. Napraví to úvodní online konzultace v češtině.
2. Dvoudenní víkendový
program
Z čeho se skládá?
 • raketový sobotní start, projektové hry, individuální úkoly, zajímavé historie, společné obědy, různé informace o oborech, o které máš zájem,
 • pohodová atmosféra a spousta důvodů se zamyslet,
 • noví přátelé a důležitá skupina podpory,
 • na konci nikdo nechce, aby to skončilo.

Projektový sešit s poznámkami nedovolí na nic zapomenout i po skončení programu.
3. Online konzultace
(60 - 90 min.)
V průběhu programu se vygeneruje spousta nápadů, přijde se na spoustu věcí, které nebyly na začátku zřejmé. Všechny tyto informace a názory pěkně usadíme, aby bylo jasno, co dělat dál.

Výsledky budeme společně sdílet s rodiči, protože jím na Tobě záleží a mohou Ti pomoci tam, kde to budeš potřebovat.

Online konzultace běžně probíhají ve večerních hodinách, což není možné zajistit pro osobní konzultace.
Co si účastník odnese z programu?
Bezesporu se správnou podporou dokáže hravě zvládnout jedno z nejsložitějších a nejdůležitějších období života, pochopí, jak se vyznat v sobě, svých schopnostech a předpokladech a vybrat si školu, která pomůže rozvíjet aktuální a žádané profesní návyky, vidět možností profesního rozvoje a plánovat svoji pracovní cestu.
Dokáže odlišit cíle od očekávání. Profesní cesta, která výběrem školy teprve začíná, bude mít jasný směr a smysl.
Pochopí jak se vyznat ve svých silných stránkách, jak využít svých slabin ve svůj prospěch, seznámí se s koncepcí kariérových kompetencí a s trendy budoucích povolání.
Naučí se vážit si své individuality a také vidět v ostatních jejich jedinečnost a schopnosti. Vzájemná podpora a spolupráce vytváří prostředí, v kterém se člověk cítí spokojeně, těší se na každý nový den.
Pro úspěšnost v každém počínání je důležitá motivace. Znalost svých klíčových motivů umožní nestřílet naslepo a efektivně zacházet se svým časem a sílami.
Bude vědět, jak plánovat svoji studijní cestu, na co myslet v průběhu studia střední školy, co znamená "projektová kariéra" a jaké jsou možnosti profesního uplatnění (zaměstnání, podnikání, freelance, homeoffice, digitální nomádství aj), jak zvládnout přechodná období mezi školami nebo mezi školou a prací.
V rámci týmové spolupráce při práci na mini-projektech začne chápat, jaká role v týmu mu sedí nejvíc, v čem se necítí příliš komfortně. Představí si prostředí, ve kterém by chtěl(a) v budoucnosti pracovat.
Bude mít jasno v tom, proč studovat. Bude připraven(a) řídit svoji vlastní profesní budoucnost. "Co dosažením cílů získáte, není tolik důležité jako to, čím se v průběhu cesty k těmto cílům stanete." - Zig Ziglar

Jak to u nás na tréninku obvykle vypadá?

Pusťte si toto video a dozvíte se více

O Smart Course ČR

Smart Course je jediným specializovaným projektem, který poskytuje komplexní služby profesního sebeurčení pro teenagery. Nabízí mimoškolní programy, které pomáhají probudit motivaci, převzít zodpovědnost za svá rozhodnutí, podporují proaktivní přístup k životu a seznamují s budoucími trendy různých povolání.
Osobní příběh
(klikněte pro více informací)
Moje máma je inženýr elektrotechnik, vystudovala vysokou školu elektrotechnickou a
pracovala ve výzkumné laboratoři. Díky ní jsem doma měla použité perfokarty na hrání a jednou mi donesla ukázat malé zlatavé cédéčko. Psal se rok 1985 a osobní počítač doma byl něčím z oblasti vědecké fantastiky, cédéčka v našem pojetí vůbec neexistovala. První knížka, kterou jsem četla samostatně ve svých 4 letech, vyprávěla o dobrodružstvích mladých vědců na vzdálené planetě Penelope.

V sedmi letech jsem si představovala televizi v hodinkách a foťák, který vidí skrz zeď. Hltala jsem každý díl mého oblíbeného filmu o klukovi androidovi, který se díky přátelství s dětmi ze základky naučil cítit. Přiznejme se, že dnes takovými představami nikoho nepřekvapíte. Tedy až na toho androida. Anebo vlastně už ani to neplatí tak docela.

Když se v 6. třídě v naší škole objevil první osobní počítač, bez váhání jsem se přihlásila na kroužek programování v jazyce BASIC. Matematika patřila k mým nejsilnějším stránkám, ale protože mi šla, nikdo tomu nevěnoval velkou pozornost. Až v 9. třídě třídní učitelka
mi doporučila učebnici pro přípravu k přijímacím zkouškám.

Díky ní jsem se dostala na vysokou školu. Ne, nevystudovala jsem informatiku, ale "praktické" finance na jedné z velmi prestižních zahraničních škol s úspěšností přijetí 9,09 %. Promovala jsem s červeným diplomem, ale po promocí jsem začala tušit, že to není úplně to pravé. V praxi se ukázalo, že specializace, kterou jsem vystudovala, v České republice ještě nebyla aktuální, předběhla jsem dobu, a tak ve svých 21 letech v roce 1998 jsem skončila na úřadě práce s přívěškem "překvalifikovaná". Vyprávět můj další příběh by bylo nadlouho.

Moje cesta mne přivedla k podnikání. Díky němu, zaměstnávání lidí a spolupráci s firmami různé velikosti jsem poznala mnoho odvětví a lidských příběhů a troufnu si říci, že na první pohled umím pochopit, zda je člověk na svém místě.

A protože jsem také máma dvou kluků, otázka první volby povolání je aktuální i pro naši rodinu. Přesně chápu, co zažívá teenager a rodiče.

Samozřejmě v kurzech nevařím z vody. Kromě 20leté manažerské praxe, osobní zkušeností a absolvování zahraničního specializovaného výcviku, jsem za poslední 2 roky přečetla více jak 50 knih o výchově, období dospívání, kariérním rozvoji, zážitkovém vzdělávání a absolvovala řadu osobních kurzů a online seminářů:

- od roku 2016 se pravidelně účastním konferencí věnovaných rozvoji kariérního poradenství,
- absolvované kurzy:
 • Proforientace v moderní škole, 108 hod.;
 • Gamefikace ve vzdělání: mýty a realita;
 • Proč nám žáci nerozumí. Vliv způsobu vnímání na efektivitu výuky;
 • Motivace teenagerů: jak je zapojit do činností a dosáhnout výsledků;
 • Globální trendy ve vzdělání;
 • Robotika ve vzdělání;
 • Úvod do kariérového poradenství, Helena Košťálová, EKS;
 • Storytelling v kariérovém poradenství, Helena Košťálová, EKS;
 • Certifikovaný výcvik v kariérovém poradenství pro mládež Smart Course, 2016, srpen - prosinec
 • Pedagogické minimum na MENDELU (nedokončeno z důvodu obsahu), v roce 2019 budu pokračovat na VUT se zaměřením na výuku s využitím moderních technologií.

Registrace na program
je otevřená

6. - 7. října 2018
Praha 7 (místo bude upřesněno)

13. - 14. října 2018
Brno - centrum

2 dny (sobota + neděle)
9:00 - 17:00
Maximální počet účastníků: 15
V ceně jsou materiály, konzultace, občerstvení v průběhu dne.

3 690,00 Kč
4 490,00 Kč
Registrací do 20. září můžete ušetřit 800 Kč
Dnů
Hodin
Minut
Vteřin
Dárek pro každého
účastníka!
"7 návyků úspěšných teenagerů"
Must have kniha Seana Coveyho, syna světoznámého kouče Stevena Coveyho, kterou musí znát každý teenager
Zkušenosti našich absolventů
Vítek, 15 let, program #VOLBA
komentář táty, Michal Navrátil, majitel firmy Picas
Dobrý den paní Málková, slíbil jsem vám zpětnou reakci na Váš kurz.
Vítek se k našemu velkému překvapení rozhodl pro studium v Anglii a to ještě před absolvování vašeho kurzu nechtěl ani slyšet o tom, že by studoval na škole, kde by musel být na internátě. Přijali ho na školu Portsmouth. Bude tam studovat ekonomii, psychologii a business. Podle vyjádření školy je to dobrá kombinace.
Musím říci, že opravdu na mne ve volbě povolání začal působit sebejistěji. Evidentně začíná tušit co asi přibližně chce a jde si za tím, i když ví, že musí kvůli tomu zabrat více než kdyby šel na školu v Čechách. Díky Vašemu kurzu si nastartoval zajímavou budoucnost.
Ještě jednou děkuji za to.
Tea, 15 let, program #VOLBA
komentář maminky
Chtěla jsem Vám poděkovat za profesionální přístup na víkendovém kurzu. Dcera byla nadšená, cítila podporu vás všech. Měla jsem pocit, že vyšla ven z kurzu jako sebevědomá dívka.Věřím, že jí ta cvičení budou ku prospěchu :) Také si pochvalovala i práci ve skupině, obvykle před chlapci má tendenci se moc neprojevovat, ale Vám se to zřejmě nějak povedlo, protože jsem si všimla ten večer kromě nadšení i smutku. Tea si absolutně samostatně vytvořila plán kroků, které potřebuje podniknout k výběru a je si jistá vlastní volbou. Uvědomila jsem si, že teď mám dokonce klidnější spánek.
Adam, 18 let, program #VOLBA
student gymnázia Matyáše Lercha, Brno
Odcházím s jistotou, že budoucnost závisí jen na mně, vytvoří ji moje vědomá volba.
Lukáš, 15 let, program #VOLBA
Odcházel jsem z kurzu s tím, že vím, který další krok mám udělat. Mám jistotu, kterou střední školu chci studovat, takže teď budu zjišťovat další informace, abych si vybral dobře. Mám více motivace se učit, protože teď už chápu, jaký to má smysl, i když občas to může být nuda.
Aneta, program #VOLBA
Donutilo mne to k tomu, abych se zamyslela nad tím, zároveň co mne baví a v čem můžu být užitečná! Zjistila jsem, že práce nemusí být přesně to, co jsem si vysnila, ale i tak na ní jde vždycky najít něco pozitivního.
Jiří, 16 let, program #KARIÉRA
Vědomá volba povolání je program, který Ti pomůže rozhodnout se správně. Je to dobrý start pro něco lepšího, pro lepší stanovení budoucích cílů v Tvém životě. Na začátku vůbec nechápeš, co tam vlastně děláš. Ale po čtyřech týdnech si uvědomíš, že jsi vytvořil pevný bod, od kterého budeš stavět dál, svoje schody nahoru.
Anna, 15 let, program #VOLBA
Program mi pomohl vybrat si povolání. Dokonce jsem zcela změnila přístup k tomu, jak jsem vybírala. Přišla jsem na trénink, protože jsem si říkala, že pokud v průběhu následujících dvou let nedokážu vybrat univerzitu, hotovo, jsem v koncích... Pochopila jsem, že výběr profese může být celoživotním procesem. Pouze je potřeba umět vybírat.
Tereza, program #VOLBA
Setřídila jsem si podmínky, podle kterých se můžu rozhodovat, které obory upřednostním. Zjistila jsem, jaká kritéria pro budoucí profesi jsou pro mne důležitá, a ani bych je předtím nečekala. O něco víc jsem poznala sebe sama.
Dagmar, 14 let, program #VOLBA
Díky tomuto programu jsem si uvědomila, že jdu správným směrem. Neobyčejné hry, úkoly a přátelská atmosféra. Podpora osobních názorů. Smart Course pomáhá vyznat se v sobě, doplnit chybějící informace, nutí zamyslet se nad svoji budoucností a dává rozhled. Je to super možnost vyznat se v sobě.
Michal, 14 let, program #VOLBA
Je to zajímavé a poučné. Mám o čem přemýšlet. Obrovský náboj pozitivních emocí, mnoho nových známých. Silná motivace k dosažení vytyčených cílů. Tento trénink je velký posun nejen k tomu, aby člověk přemýšlel, ale aby se rozhodl a udělal. Netradiční systém profesní orientace.
Click to order
Cart
VAŠE REGISTRACE
Total: 
Po odeslání objednávky obdržíte podrobné informace o dalším postupu, odkaz na test silných stránek a fakturu na kurzovné. Pokud e-mailovou schránku máte na Seznamu nebo Gmailu, zkontrolujte prosím složky "Hromadné" nebo "Promoakce", popřípadě "Aktualizace", kam naše zprávy občas padají.
Jméno
Příjmení
Váš e-mail
Telefonní číslo
Jméno a věk účastníka
Vyberte datum a místo konání kurzu
Zadejte kód certifikátu

Máte dotazy k programu?
Potřebujete vědět více?
Napište mi

Více informací o programu
a odpovědi na časté dotazy

E-book pro rodiče teenagerů