"Představ si svoji budoucnost"

zážitkový program
výběru budoucího povolání
a vytvoření individuální vzdělávací
trajektorie v 5 krocích
pro teenagery ve věku 13 - 18 let
Všechny odpovědi o budoucích profesních úspěších jsou ukryty uvnitř Vašeho teenagera. Dáme mu klíč k sebedůvěře a k pochopení svých talentů a schopností. Vybere si obor, střední nebo vysokou školu, zbaví se stresu a nejistoty, získá návyk cílevědomého rozhodování, kterým se může pochlubit pouze 3 % dospělých.

Autorská metodika 5 kroků

dovede Vašeho teenagera od "Nevím, jakou školu si mám vybrat" k přesvědčivému "Mám vybráno"
Krok 1 - «Nevím»
O tom, že nevědět je normální. Soustřeďujeme všechny dostupné informace.

 • Na začátku si s Vámi popovídáme o Vás a o Vaší profesní cestě, o výrazných profesních příbězích ve Vaší rodině. Zajímá mne, jak jste si Vy vybíral(a) střední nebo vysokou školu a také svoje současné povolání? Pracujete v oboru, který jste vystudoval(a), a pokud ne - proč? Pro mne bude důležité se dozvědět, jestli máte něco na srdci, co souvisí se školou, s prospěchem Vašeho dítěte. Možná na základní škole byly nějaké momenty, které si pamatujete nejvíc (a vůbec nemusí být negativní). Určitě se podělte o to, v čem je Vaše dítě výjimečné, co mu nebo jí jde nejlépe. Vzpomeňte, s čím si rád(a) hrál(a) v dětství, jaká témata ho/jí zajímají dnes. Co si myslíte o tom, kam by měl(a) směřovat dál, jakou školu si vybrat. Jak si představujete svého teenagera až dospěje? Jaké máte pocity? A všechno ostatní o prospěchu, o koníčcích a zálibách, o nějakých variantách, o kterých uvažuje dnes, probereme s Vašim teenagerem. Můžeme si zavolat telefonicky nebo online, anebo pokud budete mít chuť, potkáme se v nějaké příjemné brněnské kavárně.
 • Právě v návaznosti na to se seznámím i s Vašim teenagerem, a to online – na Skypu nebo přes Messenger, Hangouts. Hodně mne zajímá jeho / její pohled na volbu školy, na svoje začátky samostatného rozhodování o svém budoucím životě. Ve své práci nepoužívám žádné testy, proto mne zajímají všechny názory a úhly pohledu na věc. V průběhu programu budu dětem ukazovat, jak se dá a jak je důležité uvažovat o svém budoucím (nejen) profesním rozvoji. Jak se může přistupovat k výběru školy a oboru dnes a jak přemýšlet o svém profesním uplatnění třeba za 3 - 4 roky.
 • Ve výsledku budu mít jasnou představu o tom, z čeho vycházíme, a kam se budeme snažit dostat.
 • Toto je přípravný krok našeho programu. Kromě těchto úvodních konzultací Váš teenager dostane několik úkolů z příručky „8 mýtů o volbě budoucího povolání", aby byl(a) připraven(á) k programu. A protože si tykáme, bude pro něj snadné přijít na víkendový trénink, protože už se budeme znát.
Krok 2 - «Prohlížím»
Talenty a zájmy. Slabé a silné stránky. Kompetence a povolání (poslání).

 • To už začíná akce a náš víkendový program. Bez testů v prostředí příběhů a her budeme objevovat svoje talenty, silné stránky, občas i slabé, i v nichž může být také ukrytá síla. Budu vyprávět o tom, jak se dají využít a rozvíjet vlastní různorodé schopnosti a předpoklady a proč není třeba se snažit najít jeden jediný klíčový talent. Jak si uvědomit ty schopnosti, které obvykle vůbec nevnímáme jako talenty. Děti pochopí, jak s tím naložit dál a jaký význam bude mít vybraný obor a škola v jejich životě. Pootevřeme pokličku jejich budoucnosti. A mimochodem, také uvidí, že matematické schopnosti se neuplatní jen v technických oborech, a trojky na základce vůbec neznamenají průměrný život.
Krok 3 - «Zkouším»
Přítomnost a budoucnost profesí. Fantastické školy a obory a kde je najít.

 • S velkou chutí se pustíme do projektování budoucnosti. Budeme experimentovat s profesemi a obory, o které se zajímají teenageři. Například si představíme, jak se změní povolání chirurg za 10 let, anebo co znamená, že 80 % dnešních povolání přestane existovat. Jako v obchodě si děti vyzkouší ty varianty, které nejvíce odpovídají jejich schopnostem a zájmům, a budou si všímat, co ještě potřebují, aby dospěly k finálnímu rozhodnutí o tom, jak může vypadat jejich vzdělávací trajektorie.
Krok 4 - «Rozhoduji»
Jak rozhodovat v důležitých životních situacích. Práce, úspěšnost a štěstí. Já - tvůrce. Utváření představ o budoucnosti.

 • Takovou strategii rozhodování dětem budou závidět i dospělí. Říká se (a je to potvrzeno i odbornými studiemi), že pouze 3 % dospělých plánují svoji budoucnost. A co je nejzajímavější, oni tuto svoji budoucnost utváří. To je strategie pozitivní odpovědnosti. Ve školách se nevyučuje, ale velmi pomáhá žít právě takový život, který si přejete. Zároveň si včas všímat příležitostí a být připravení ke změnám.
Krok 5 - «Mám vybráno»
Cestovní mapa. Balíme kufry, trasu koordinujeme s rodiči.

 • Ke konci programu všichni budeme mít jasnou představu nejen o tom, jakou školu si vybrat, ale proč právě tuto školu a tento obor. Uvidíte, jak v průběhu dvou dnů Vaše děti dospějí. Konečně pochopí, proč chodíme do školy, proč studujeme. Konečně budou mít motivaci poznávat a zbaví se strachu udělat chybu. Toto všechno s Vámi a s nimi probereme na závěrečných konzultacích. A nakonec společně se potkáme na odpoledním programu "Profese budoucnosti" se skutečnými zástupci oborů, které si vybírají Vaši teenageři.

O náladě na kurzu

napoví toto video, kterým začínáme náš první den. Jakou to má souvislost s budoucím povoláním? To necháme pod pokličkou :-)

Z čeho se skládá program

1
2denní autorský víkendový kurz "Představ si svoji budoucnost" pro teenagery ve věku 13 - 18 let
 • standardní cena 5 500 Kč
2
Pracovní sešit pro vytvoření vlastní vzdělávací trajektorie a mapy k naplnění životních snů
 • v ceně tréninku
4
2 online konzultace s teenagerem (2x 60 min.)
 • standardní sazba 2 000 Kč
5
2 online konzultace s rodiči (2x 60 min.)
 • standardní sazba 2 000 Kč
6
interaktivní sešit "8 mýtů o volbě budoucího povolání" (v papírové a digitální podobě)
 • standardní cena 800 Kč
7
odpolední setkání se zástupci vybraných oborů "Profese budoucnosti" pro účastníky a jejich rodiče
 • standardní vstupné 500 Kč / rodina
8
obědy a občerstvení na kurzu
 • standardní cena 1 000 Kč/ 2 dny
9
kopec dobré nálady
 • neomezeně
10
2 elektronické knihy pro rodiče "Profesní restart" a "Jak začít podnikat" pro případ, kdybyste také chtěli něco změnit
Hodnota programu: 13 950 Kč
Při registraci do 10. března 2019 - 4 500 Kč
Jsme v Google for Startup Academy
v roce 2019 nás podpořily
Proč přijít na tento program?
 • ušetříte spoustu času, protože nebudete muset obíhávat různé školy a vzdělávací veletrhy, zkoumat studijní plány oborů ve snaze pochopit, který z nich odpovídá schopnostem a předpokladům vašeho teenagera,
 • vaše argumenty, obavy a pochybnosti budou uslyšeny a pochopeny,
 • jak napsala maminka jedné úžasné slečny, která dnes studuje pedagogickou střední školu, „dnes mám mnohem klidnější spánek",
 • čím samostatnější bude váš teenager, tím více času budete mít pro sebe a pro své možná už dávno zapomenuté zájmy,
 • vaše dospívající dítě dostane od vás tu nejdůležitější podporu, na kterou si bude pamatovat celý svůj život,
 • nebude potřeba ho dodatečně motivovat ke studiu, protože vybraný směr ho nebo jí bude zajímat,
 • pouze v našem programu je důležitý názor všech členů rodiny, vytváříme prostor pro zajímavou, konstruktivní a velmi důležitou diskuzi mezi rodiči a teenagery, která upevňuje vztahy mezi různými generacemi.
REGISTRACE NA PROGRAM
Podívejte se, co říkají naši absolventi
Vítek, 15 let
komentář táty, Michal Navrátil, majitel firmy Picas
Dobrý den paní Málková, slíbil jsem vám zpětnou reakci na Váš kurz.
Vítek se k našemu velkému překvapení rozhodl pro studium v Anglii a to ještě před absolvování vašeho kurzu nechtěl ani slyšet o tom, že by studoval na škole, kde by musel být na internátě. Přijali ho na školu Portsmouth. Bude tam studovat ekonomii, psychologii a business. Podle vyjádření školy je to dobrá kombinace. Musím říci, že opravdu na mne ve volbě povolání začal působit sebejistěji. Evidentně začíná tušit co asi přibližně chce a jde si za tím, i když ví, že musí kvůli tomu zabrat více než kdyby šel na školu v Čechách. Díky Vašemu kurzu si nastartoval zajímavou budoucnost. Ještě jednou děkuji za to.
Tea, 15 let
komentář maminky
Chtěla jsem Vám poděkovat za profesionální přístup na víkendovém kurzu. Dcera byla nadšená, cítila podporu vás všech. Měla jsem pocit, že vyšla ven z kurzu jako sebevědomá dívka.Věřím, že jí ta cvičení budou ku prospěchu :) Také si pochvalovala i práci ve skupině, obvykle před chlapci má tendenci se moc neprojevovat, ale Vám se to zřejmě nějak povedlo, protože jsem si všimla ten večer kromě nadšení i smutku. Tea si absolutně samostatně vytvořila plán kroků, které potřebuje podniknout k výběru a je si jistá vlastní volbou. Uvědomila jsem si, že teď mám dokonce klidnější spánek.
Adam, 18 let
student gymnázia Matyáše Lercha, Brno,
Odcházím s jistotou, že budoucnost závisí jen na mně, vytvoří ji moje vědomá volba.
S Adamem jsme se potkali o rok později, kdy už byl v maturitním ročníku. Jeho první slova byla "Jsem letos tak šťastný." Již začátkem školního roku měl vybrané vysokoškolské obory (bude studovat dva), maturitní předměty a naplánovaný čas na přípravu k přijímacím zkouškám. Kromě školy podniká a má řadu jiných zájmů, kterým se věnuje. Odbouraný stres z nejistoty nejenže uvolnil spoustu energie, ale i v budoucnosti před každým důležitým rozhodnutím Adam už dnes přesně ví, jak bude postupovat.
Lukáš, 15 let
Odcházel jsem z kurzu s tím, že vím, který další krok mám udělat. Mám jistotu, kterou střední školu chci studovat, takže teď budu zjišťovat další informace, abych si vybral dobře. Mám více motivace se učit, protože teď už chápu, jaký to má smysl, i když občas to může být nuda.
Aneta
Donutilo mne to k tomu, abych se zamyslela nad tím, zároveň co mne baví a v čem můžu být užitečná! Zjistila jsem, že práce nemusí být přesně to, co jsem si vysnila, ale i tak na ní jde vždycky najít něco pozitivního.
Jiří, 16 let
Vědomá volba povolání je program, který Ti pomůže rozhodnout se správně. Je to dobrý start pro něco lepšího, pro lepší stanovení budoucích cílů v Tvém životě. Na začátku vůbec nechápeš, co tam vlastně děláš. Ale po čtyřech týdnech si uvědomíš, že jsi vytvořil pevný bod, od kterého budeš stavět dál, svoje schody nahoru.
Anna, 15 let, program #VOLBA
Program mi pomohl vybrat si povolání. Dokonce jsem zcela změnila přístup k tomu, jak jsem vybírala. Přišla jsem na trénink, protože jsem si říkala, že pokud v průběhu následujících dvou let nedokážu vybrat univerzitu, hotovo, jsem v koncích... Pochopila jsem, že výběr profese může být celoživotním procesem. Pouze je potřeba umět vybírat.
Tereza, studentka SŠ
Setřídila jsem si podmínky, podle kterých se můžu rozhodovat, které obory upřednostním. Zjistila jsem, jaká kritéria pro budoucí profesi jsou pro mne důležitá, a ani bych je předtím nečekala. O něco víc jsem poznala sebe sama.
Dagmar, 14 let
Díky tomuto programu jsem si uvědomila, že jdu správným směrem. Neobyčejné hry, úkoly a přátelská atmosféra. Podpora osobních názorů. Smart Course pomáhá vyznat se v sobě, doplnit chybějící informace, nutí zamyslet se nad svoji budoucností a dává rozhled. Je to super možnost vyznat se v sobě.
Michal, 14 let
Je to zajímavé a poučné. Mám o čem přemýšlet. Obrovský náboj pozitivních emocí, mnoho nových známých. Silná motivace k dosažení vytyčených cílů. Tento trénink je velký posun nejen k tomu, aby člověk přemýšlel, ale aby se rozhodl a udělal. Netradiční systém profesní orientace.

Kateřina Málková

vedoucí programu "Představ si svoji budoucnost"
zakladatelka Smart Course v ČR
řečník na konferencích "Technické vzdělání dětí a mládeže" a "Kariérové poradenství v měnícím se světě", lektor programu kariérového poradenství pro Národní institut pro další vzdělání pedagogických pracovníků
Proč jsem založila tento projekt? Za 20 let svého profesního života jsem potkala velké množství lidí - zaměstnanců, živnostníků, majitelů malých firem a firem s neskutečným obratem, který si ani nedovedu reálně představit. Zjistila jsem, že na obratu a množství peněz na výplatní pásce nezáleží, zda se člověk cítí šťastný a na svém místě. Chci Vám ukázat, jak jsou ve skutečnosti důležitá rozhodnutí o výběru povolání v období dospívání pro seberealizaci v dospělosti.

Registrace na program

25. - 26. května 2019
9:00 - 18:00 oba dny
EDUnesto, Veselá 14, Brno - centrum
Jestli si kladete otázku, na co se hodí Váš teenager, tento e-book Vám pomůže tyto vlohy a schopnosti velmi jednoduše uvidět a pojmenovat. E-book je pro Vás připraven, stačí jen zadat Vaši e-mailovou adresu a budu ráda i za Vaše jméno :-)