smartee.cz

5 způsobů, jak se vypořádat
se stresem z přijímaček

Kateřina Málková, zakladatelka Smartee ČR
17. března 2019
doba čtení 8 minut
Rodiče, obzvlášť mámy, často pociťují velký stres před přijímacími zkouškami na střední školy. Dokonce víc než jejich děti. I když posledním určitě záleží na tom, zda se dostanou na školu, která se jím líbí.

Na tomto místě jsem vám chtěla nabídnout tradiční rady jak zmírnit stres před přijímacími zkouškami. Rozhodla jsem se to udělat jinak. Pojďme se zamyslet nad tím, co je příčinou tohoto stresu? Jen když najdeme zdroj, dokážeme se zklidnit a být dobrým příkladem pro své děti, poskytnout jím takovou podporu, kterou potřebují. Zachovat chladnou hlavu, když ostatní mámy jsou nervózní, to je kumšt.

Položím vám pět otázek. Představte si své dospívající dítě a to všechno, co na vás čeká v tomto přijímačkovém maratonu. Pokuste se zklidnit myšlenky a uslyšet své vlastní odpovědi.

1. Čeho se nejvíc obáváte?

Strach je jednou ze základních emocí. Kdybychom ho neměli, zřejmě by lidstvo dnes neexistovalo. Ale pokud je ho příliš, přestává být dobrým sluhou a stává se zlým pánem.

Přechod ze základní na střední školu je velmi důležitou událostí v životě celé rodiny, ve vztazích s vašim teenagerem. On nebo ona dospívá, začíná samostatně rozhodovat. Bude dělat chyby. My jsme je dělali také. A také je chceme proti různým chybám varovat. Jenže bez chyb se učit nedá, je složité pochopit co si doopravdy přejete.

Je velmi důležité, abyste se vypořádali se svými strachy a obavami. Není potřeba je dusit v sobě. To nejlepší co můžete udělat je sepsat všechny tyto obavy na papír. Mohou to být myšlenky ohledně toho, zda vaše dítě přijmou na tu střední, kterou si vybere, zdá zvládne přijímací zkoušky, zda jiní nebudou mít lepší výsledky. Také to mohou být vlastní vzpomínky anebo zkušenosti známých a kamarádů, jejichž děti tímto „peklem" prošly. Potřebujete svoje pocity oddělit od pocitů vašeho dítěte a mít na vědomí, že naše úzkosti se na ně velmi dobře přenáší.

2. Jak to váš teenager s volným časem?

Rok před přijímacími zkouškami není jednoduchý. Příprava ve škole, příprava mimo školu. Na kamarády a koníčky pomalu nezbývá čas. A to je velká chyba. Negativně se to podepisuje na schopnosti si pamatovat a učit. Mozek nemůže být ve stálém napětí, potřebuje radost a volno. Je nezbytné, aby váš teenager měl dostatek času na ty činnosti, které má rád, a aby tyto činnosti spíše souvisely s reálným nikoli virtuálním světem.

Také potřebuje dostatek spánku. V průměru dospělý člověk by měl spát 8 hodin denně. Teenager má zvýšenou potřebu spánku. Je to z důvodů velkých změn, které probíhají v těle a v mozku. Ve věku 9 – 13 let dítě potřebuje spát 9 – 11 hodin, mezi 14. – 19. rokem minimálně 8 - 9 hodin.

Průzkum společnosti SCIO mezi uchazeči o vysokoškolské studium poukazuje na jedno znepokojivé zjištění. Studenti s nejlepšími studijními výsledky mají horší životasprávu, ponocují a mají nepravidelný denní režim. Zároveň tato studie poukazuje na to, že tito lidé často nemají jasnou představu o budoucím uplatnění znalostí získaných na vysoké škole. Dlouhodobější pozorování říká, že studenti s výbornými studijními výsledky v praxi nepatří k těm nejúspěšnějším.

3. Máte všechny informace o přijímacích zkouškách,
oborech a podmínkách přijetí na konkrétní školy?

Všichni normální rodiče se snaží chránit své děti proti neúspěchu, zklamání, ztrátám, negativním zkušenostem. Doteď jsme byli těmi, kdo zajišťoval bezpečné prostředí pro jejich rozvoj, plánoval a organizoval všechno do detailů. V podstatě je to pořád na nás. Na druhou stranu, řízení vlastního osudu pomalu ale jistě přechází do jejich vlastních rukou. Musí se naučit činit rozhodnutí nejen o tom, jaké tričko si koupit, ale i jakou střední školu studovat. Zároveň potřebují jistit. Mimochodem aktivní účast rodičů v roli partnerů ve výběru střední školy velmi pozitivně ovlivní vaše vztahy v budoucnu.

Co se tyče přijímacích zkoušek, pomůže vytvořit seznam všeho, co je potřeba zjistit, udělat, čeho se chcete zúčastnit – veletrhu, dne otevřených dveří, přijímaček nanečisto a kdy. Budete-li mít seznam, na nic nezapomenete, a také nebudete muset všechno nosit v hlavě.

4. Máte v rodině nějaké neshody ohledně výběru škol a oborů?

Další emocí je nejistota. Nejistota v tom, zda to je správná volba. Teenager a rodiče ji prožívají z různých důvodů. V některých rodinách, kde došlo k rozvodu, teenager se ocitá pod vlivem dvou různých názorů. Nebývá výjimkou, že se jeden z rodičů snaží zvítězit nad těm druhým, „být lepší", získat dítě na svoji stranu, prosadit svůj názor. Je to velmi složitá situace pro všechny a pro teenagera obzvlášť. Teenager se často snaží najít kompromis, vyhovět všem, protože má rád oba rodiče. V této situaci není složité ztratit sebe sama.

Moje rada je taková. Každý návrh má svoje racionální jádro. Společně prozkoumejte všechny návrhy jako kdyby to byly hypotézy, které vyžaduje ověření. Vypněte emoce a společně se svým dítětem si zkuste představit, jak by mohla vypadat jeho budoucnost, kdyby se vydalo touto cestou? Hledejte takové, které jsou nejlepší z pohledu rozvoje potenciálu, perspektiv, zájmů. Neignorujte pocity vašeho syna nebo dcery.


5. "Nevím, kterou školu si vybrat"

Naprostá většina teenagerů si vybírá střední školu, aniž by chápali proč a jak. Obvykle je přesvědčí prezentace nebo reklama škol, názory nejbližších dospělých. Na výběr školy a oboru velký vliv mají také spolužáci. Teenageři obvykle nemají velké zkušenosti s rozhodováním, které ovlivní jejich život. Nevědí, co se bude odehrávat v budoucnu. Pro ně je složité si to představit.

Také je složité si představit, čemu se budou učit. Existuje mnoho seriózních studií, které ukazují, že pouze 17 % absolventů středních škol by si vybrali stejný obor znovu.

Teenageři jsou velmi emotivní. Na jednu stranu to má spoustu pozitivních stránek. Ve výběru to může velmi pomoci, ale častěji rozhodování na základě emocí vede k chybnému rozhodnutí. „Líbilo se mi to a tak jsem si vybral(a) toto." Žádná výjimka.

Stres, který prožívají, z velké části vzniká právě kvůli tomu, že vybraná škola bývá jedinou variantou. Nevědí, co budou dělat, kdyby to nevyšlo. Nemají žádné dlouhodobější představy. Tento problém se dá velmi jednoduše vyřešit tak, že budete věnovat dostatek času výběru školy, zvažování různých variant a alternativních cest, zkoumání schopností, předpokladů, silných stránek a talentů. Věřte, že je má každý.
Hledáte cestu, jak podpořit svoje dítě v jeho první důležité volbě?
Tyto publikace a kurz Vám s tím zaručeně pomohou
"Správná střední! První kroky"
E-book (pdf, 22 str.) Vám pomůže podívat se na výběr střední školy očima dítěte a uvidět, v čem se přístup dětí liší od přístupu dospělých. Dokážete více porozumět svému dítěti a díky připraveným otázkám začít se s ním/ní bavit o výběru střední. Najdete v něm informace o novinkách v přijímacím řízení pro rok 2024, odkaz na katalog středních škol a radu, jak se v něm orientovat, důležité termíny přijímačkového roku a doporučení k návštěvám veletrhů.
"8 mýtů o volbě budoucího povolání. Reloaded"
Interaktivní pracovní sešit-trénink pro žáky 8. a 9. tříd základních škol (76 str., pdf). Krok za krokem provede teenagera procesem sebepoznání, pomůže pojmenovat talenty a silné stránky nejen v rámci školních předmětů, naučí vybírat povolání ve světě, který se neustále mění.
Pomohl už více než 3000 žákům. Sešit využívají ve výuce téměř 500 základních škol.

Online kurz "Správná střední"
13-dílný online kurz pro žáky 8. - 9. tříd základních škol a víceletých gymnázií v kombinací s individuálním poradenstvím. K výběru střední školy se můžete připravovat postupně a s předstihem. Díky kurzu se Váš teenager naučí rozumět sobě, dokáže se zorientovat ve velké nabídce oborů a škol, stanovit si kritéria výběru a nahlédne do své dospělé budoucnosti nejen z profesního úhlu pohledu. Kurz a osobní konzultace podpoří jeho nebo její sebevědomí a sebedůvěru, naučí stanovovat si cíle a podpoří vnitřní motivaci.