Vybíráš si střední školu?
Vůbec netušíš na co se hodíš?

Jen každý 6. deváťák přesně ví, jakou střední školu chce studovat, a nakolik jeho volba odpovídá jeho schopnostem a zájmům.
První výběr povolání je náročný úkol
pro celou rodinu

 • Jaké možnosti existují? Čemu věnovat svoji pozornost?
 • Bude se mi dařit v oboru, který mi někdo doporučuje?
 • Jak odůvodnit svůj výběr dospělým?
 • Jak se nestresovat z přijímaček a být si jistý svoji volbou?
 • Proč ostatní už vědí na které střední budou podávat přihlášky, ale já stále váhám?
 • Jak vybírat, když nemám výrazné zájmy, ani v ničem zvlášť nevynikám?
 • Nebo se vyznat v tom, které z mých zájmů jsou důležité pro výběr středoškolského oboru?
 • Bude mne vybraná škola bavit?
 • Co mám dělat, když vysněná škola nevyjde?
 • Pomůže mi vzdělání dosáhnout svých snů?

Tyto a další otázky nosí v hlavách většina deváťáků a spousta žáků 8. tříd. Je složité na ně odpovědět, pokud nevíš jak se rozhodovat.

"4 KROKY K VOLBĚ AKTUÁLNÍ PROFESE"

jediný online kurz na toto téma v České republice
pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a studenty gymnázií

Tento kurz je pro tebe, pokud...
Nevíš, jak spojit své zájmy s budoucím povoláním
Dříve sis myslel(a), že s výběrem povolání nebude žádný problém, ale teď je složité pochopit, které z tvých schopností a zájmů je důležité brát v potaz pří výběru střední školy.
Nemáš ponětí o tom, co obnáší různá povolání v praxi, a proto se nedokážeš rozhodnout mezi různými obory
Nejspíš víš, kým bys nechtěl(a) být, ale kým bys mohl(a) být není vůbec jasné. Dokonce to, co tě čeká, může trochu znepokojovat. Nevíš, jak vyhovět všem názorům dospělých a nechceš si vybrat obor, který tě nebude bavit.
Nechceš ztratit své přátele
Ano, škola má i pozitivní stránky. Taková přátelství by mohla vydržet celý život. V pozdějším věku sice kamarády z dětství ustoupí místo partnerům a kolegům z práce. Ale ty máš to nejlepší před sebou. Střední škola je skvělá příležitost navázat vztahy s lidmi, kteří mají podobné zájmy.
Bojíš se, že se rozhodneš špatně, a vybereš si školu, která se ti nebude líbit
Ve skutečnosti to není tak složité. Stačí jen vědět, jak si vybírat správně.

Je ti to povědomé?

O prázdninách můžeš dělat to,
co tě baví a nedělat to, co musíš
V povolání můžeš dělat i to, co musíš,
tak, že tě to bude naplňovat.
To, co ti dnes chybí,
je srozumitelný postup při výběru školy a budoucího povolání. Když se veškerá pozornost věnuje přípravě k přijímacím zkouškám, často se zapomíná na to nejdůležitější, aby studium mělo smysl.

Všechny odpovědi na tvé otázky najdeš uvnitř tohoto online kurzu. V pohodlí domova budeš mít dostatek času a informací zvážit si všechny varianty a vybrat si pro sebe to nejlepší.

Kurz se skládá ze 4 modulů:

Krok #1
V čem se ukrývá tvůj potenciál
1.1. Proč chodíš do školy? Jiný úhel pohledu
1.2. Když vím kdo jsem, pak vím kam jdu
1.3. Jak uvažovat o povolání? Profese pro štěstí
1.4. Tvůj potenciál: zájmy, talenty, schopnosti
Krok #2
Co nabízí vzdělávací systém
2.1. Tvoje vzdělávací cíle. Aby škola měla smysl
2.2. Jak procházet vzdělávacím systémem. Obory, specializace, profese.
2.3. Gap Year. Jak využít rok studijního volna
2.4. Trendy budoucích povolání
Krok #3
Jak vybírat obor, školu, povolání
3.1. Principy volby ideálního povolání
3.2. Spojení schopností, motivace a oborů
3.3. Výběr z alternativ
3.4. Jak si zkusit obor nanečisto
Krok #4
Individuální plán vzdělání
4.1. Představ si, že máš 500 tisíc korun na...
4.2. Studijní plány oborů a jak jím rozumět
4.3. Vytvoř si základy své vzdělávací mapy. Co jiného než škola?
4.4. Shrnutí celého kurzu.
- Buď takovou, jakou by ses přála zdát, - nebo, chcete-li, abych to řekla jednodušeji - Nikdy si nepředstavuj, že nejsi jinaká, než co by se jiným mohlo zdáti, že to, co jsi, či co jsi byla, nebo mohla býti, nebylo jinaké než to, co jsi byla, by se jim bylo zdálo býti jinakým.
- Tomu bych, myslím, rozuměla lépe,- řekla Alenka velmi zdvořile, - kdybych to viděla napsáno.

Lewis Carroll. Alenka v říši divu

Když projdeš tímto kurzem

1
Pochopíš, jak přemýšlet o výběru střední nebo vysoké školy. Uvědomíš si svoje schopnosti, pojmenuješ své zájmy a talenty. Uvidíš souvislosti mezi školou, kterou si teď vybíráš, a svoji budoucností.
2
Pochopíš, k čemu slouží různé úrovně vzdělávacího systému a jaký vliv mají na budoucí profesní úspěšnost. Naučíš se několika zásadním principům pro řízení vlastní profesní cesty v budoucnosti, takže už nikdy nebudeš váhat anebo se bát učinit jakékoli důležité profesní rozhodnutí.
3
Uvědomíš si svůj vzdělávací styl - jak se ti učí nejlépe. Vybereš si obory, které se ti nejvíc hodí. Prozkoumáš možnosti, které ti nabízí. Vybereš z nich varianty - favority a školy, na kterých se vyučují.
4
Učiníš finální volbu. Vytvoříš si svůj vzdělávací plán. Pochopíš, co očekávat od studia SŠ nebo VŠ. Dokážeš si představit svoje perspektivy v budoucnosti. Stanovíš si svoje cíle, ke kterým budeš směřovat. Dokážeš pružně přistupovat ke vzdělání, orientovat se v možnostech mimoškolního vzdělávání, vidět více variant uplatnění svých znalostí a návyků.
Tea
přišla na víkendový program, aby překonala pochybnosti o vlastní volbě, které do ní projektovala její učitelka. Vybrala si totiž studium pedagogiky, ale ve škole ji nešlo odpovídat před celou třídou. Jak může být učitelkou, že? Jenže Tea chtěla vidět do podstaty věcí, je to jeden z jejich klíčových motivů "vidět dovnitř". Její záměr je pomáhat dětem, kteří nikdy nezažili lásku rodičů. Sama se učí norsky, vybírá si knihy. Dnes už je v 1. ročníku pedagogické SŠ.
Adam
Když jsme se potkali na začátku minulého školního roku, uvítal mne slovy: "Letos jsem tak šťastný!" Na VŠ bude studovat 2 obory, jasně ví které a jasně ví proč. Už na gymplu podniká. Maturitní ročník si naplánoval tak, aby maturoval z jednodušších předmětů, aby měl čas na přípravu k přijímačkám na VŠ. S kantory se dohodl na tom, že některé předměty pro něj už nehrají takovou roli, proto v nich může polevit. Nemají s tím žádný problém.
Tereza
se umí rozhodnout, je ambiciózní, nebojí se zkoušet, sehnat si brigádu. Vlastně ví, co chce, ale nepřipouští si to a hledá ujištění správnosti vlastní volby od někoho z dospělých a potlačuje svoje ambice. Svoboda volby ji hodně znervózňuje. Co když udělá chybu? Má zkušenost, že když to udělá po svém, vždy to dopadne dobře, ale pořád má tendenci upřednostňovat zájmy jiných před svými vlastními a proto bývala často podrážděná.

Když se připojíš ke kurzu, získáváš

16 video lekcí
15 pracovních listů
ve 4 modulech doplněné o další textové a video úlohy. Doporučuji věnovat své volbě 15 -20 minut denně. Tempo, které si zvolíš, je zcela na tobě. Určitě nevynechávej žádné z připravených cvičení a průběžně odpovídej na nabízené otázky.
Algoritmus výběru oboru a vytvoření vize svých životních cílů
BONUS
online konzultace 90 min.
pro ty, kdo projde celým kurzem až do konce a bude průběžně zaznamenávat své výsledky (stručně odpoví na 4 otázky ke každému modulu)

Kolik to stojí?

1 950 Kč*
kurz se otevírá pro 30 registrací
registrovat se na kurz můžete do 27. července 2019
A to není vše
Pokud stihneš se registrovat
do 27. července 2019,
získáš tyto 4 e-booky
v ceně 480 Kč zcela zdarma
Průvodce výběrem oboru
Obvyklá cena 150 Kč
Robotika
Užitečné informace nejen pro zájemce o technické obory

Obvyklá cena 180 Kč
Průvodce pro rodiče
Jak správně podpořit teenagera ve volbě povolání

Obvyklá cena 150 Kč
Obejdete se bez testů
8 způsobů jak odhalit své talenty
Letos projekt podpořili
Kdo jsem
a proč si myslím, že ti mohu pomoci vyznat se v tom, které povolání si vybrat, co studovat dál?
Kateřina Málková
zakladatelka projektu Smart Course
Mým cílem je podpořit 100 000 teenagerů v České republice v uvědomění si svých talentů a schopností a výběru odpovídajících vzdělávacích možností. Jsem si totiž jistá, že většina ví co chce, ale v tuto "blbou" dobu uhne ze své cesty a já vím proč. Chci vám ukázat, že život je mnohohranný, že neexistují správná a nesprávná povolání, prestižní a obyčejná. Existují užitečná a prospěšná, která rozvijí potenciál člověka. V neposlední řadě, že volba v období dospívání ve skutečnosti znamená mnohem více než si myslíme.

 • CO SE MI POVEDLO - vytvořila jsem pracovní sešity "8 mýtů o volbě budoucího povolání", které na podzim 2019 dostane 500 dětí ze základních škol, můj seminář "Kariérové poradenství na školách" absolvovalo 82 pedagogů z 37 škol, v září 2019 sešity budeme prezentovat na mezinárodní konferenci věnované kariérovému poradenství IAEVG 2019 v Bratislavě, na Národní ceně kariérového poradenství v Praze a také mne čeká další túra školení pedagogů v Brně, Liberci, Zlíně, Jihlavě, Karlových Varech a Praze.
Můj stručný profesní příběh si můžete přečíst tady
V roce 1998 skončil můj studentský život. Vystudovala jsem dva obory "Finance a bankovnictví" a "Hospodářskou politiku a správu" a začínala jsem pracovat jako odhadce byznysu v Obchodně průmyslové komoře. Těsně po promocí jsem se přestěhovala do České republiky, která není moji rodnou zemí, takže jsem se musela naučit všechno znovu - jazyk, jak se platí složenky, zvyknout si na jiné tradice, hudbu, prostředí, naučit se jezdit vlaky a MHD v Brně, zorientovat se v zákonech a na pracovním trhu. Začátky byly krušné, protože jsem zjistila, že navzdory oficiálnímu uznání mého diplomu, personálním agenturám a firmám bylo jedno, jaké mám vzdělání, že jsem si ho vybrala cíleně a co si v životě přeji. Nemohla jsem najít práci v oboru velmi dlouho, až o 4 roky později jsme se s manželem rozhodli založit firmu. Od té chvíle mé pracovní zkušenosti vypadaly takto:

 • 1997 - 1998 - odhadce byznysu v Obchodně průmyslové komoře
 • 2002 - 2009 - jednatelka s.r.o. ve stavebnictví s 2 pobočkami a obratem 60 milionů korun, spolupracovali jsme s největšími výrobci plastových oken, garážových vrat a stínící techniky.
 • od roku 2010 jsem konzultovala malé podnikatele (začátky podnikání, změny vedení). Mentorovala jsem start-up v krizovém stavu, který nakonec získal strategického investora. Konzultovala jsem vznik a rozvoj inovativní samoohřívací kojenecké láhve, která již hotová a účastnila se soutěže ve Spojených Státech.
 • v roce 2015 jsem se stala ředitelkou pro rozvoj české sociální sítě pro firemní spolupráci Bezones, který jsme vyvíjeli společně s externím programátorským týmem Meta IT od nuly k první stovce registrovaných firem. Tato síť vznikala ve spolupráci s marketingovou a vzdělávací agenturami Sova Net a Sova Studio.
 • koncem roku 2016 jsem založila projekt Smart Course, místo, kde se na volbu povolání díváme úplně jinou optikou z pohledu sebedůvěry a užitečnosti získávaných znalostí a osvojení návyků pro budoucí dospělý život.

Často se ptáte

Půjdu do 7. třídy, ale už přemýšlím, kterou střední školu si vybrat. Mohu se přihlásit také?
Určitě ano. Kladeš si tuto otázku včas. Budeš mít hodně času popřemýšlet a získat co nejvíce informací o školách a směrech, které tě zaujmou. Půjdeš-li pak do 8. třídy s jasnou představou, kterou střední školu chceš studovat dál, budeš mít hodně času a možností se připravit, případně zlepšit známky, zjistit o vybraném oboru více, ověřit si svoje myšlenky.
Jsem kariérový poradce. Mohu pořídit tento kurz také?
Bohužel ne, tento kurz je určen výhradně pro teenagery a jejich rodiče.
Studuji střední školu a nevím co mám dělat po střední. Pomůže mi tento kurz?
Pouze v případě, že studuješ gymnázium nebo jinou všeobecně zaměřenou školu (např. technické, ekonomické aj.lyceum) a chceš pokračovat ve studiu na vysoké škole.
Jak mohu uhradit tento balíček?
Uhradit tento kurz můžeš bankovním převodem. Fakturu s platebními údaji ti pošlu hned po registrací.
Jak získám přístup k platformě, na které běží kurz?
Po připsání platby na účet odesílám pozvánku přímo na platformu, kde běží online kurz. Založení účtu je jednoduché. Budeš potřebovat platnou e-mailovou adresu a zvolit heslo, které nikde jinde nepoužíváš.
Jaké jsou podmínky pro získání osobní konzultace?
Stačí projít celým kurzem a na konci každého modulu / kroku odpovědět na jednu otázku.
Jak dlouho budu mít přístup k lekcím a materiálům kurzu?
Přístup ke kurzu a materiálům budeš mít po dobu jednoho roku. Všechny stažené materiály ti zůstanou, pokud je budeš potřebovat.
Souhlas zákonného zástupce se zpracováním osobních údajů
Vzhledem k tomu, že kurz je určen pro teenagery od 13 let, pro registraci ke kurzu souhlas zákonného zástupce je nezbytně nutný. Pokud jste rodič, zároveň získáte svůj přístup ke kurzu, který můžete využít k podpoře vašeho syna nebo dcery.

Nenašli jste odpověď na svoji otázku?

Photo by Estée Janssens on Unsplash
People photo created by www.freepik.com