smartee.cz

5 rad jak dětem pomoci vybírat střední školu

Kateřina Málková, zakladatelka Smartee ČR
kariérový kouč a trenér
17. ledna 2018
doba čtení 3 minuty
K výběru střední školy obvykle přicházíme s určitým nákladem. Je to školní prospěch, vztah ke škole a schopnost se učit, je to puberta a všechno, co k ní patří včetně výkyvů nálad, změny v chování, v myšlení, v představách, a samozřejmě formující se sebehodnocení. 7. - 9. třída ZŠ je snad nejnáročnějším životním obdobím vůbec. Když se podíváte na tento obrázek, uvidíte, že střední škola je také jakýmsi docela důležitým životním milníkem. Jsou to 3 nebo 4 roky, které oddělují dospívajícího od dospělosti, kdy jeho vlastní život budou ovlivňovat pouze jeho vlastní rozhodnutí.
Pouze 3 z 10 absolventů středních škol a odborných učilišť do 3 let od ukončení studia zůstává v oborů, který vystudovali. Zbývajících 7 se musí hledat dál. Střední školou to zkrátka nekončí.
Ani ta nejlepší odborná škola svým absolventům nemůže zajistit předvídatelnou budoucnost. Dříve získaná profesní kvalifikaci člověku vystačila na celý život. Dnes jsme v situaci, kdy více jak 60 % profesí, v kterých budou hledat uplatnění současní žáci 8. - 9. tříd základních škol, ještě neexistuje, a je velmi těžké "uhodnout", které povolání má perspektivy. Právě proto nefungují profesní testy.

Svoboda volby je největším problémem, s kterým se potýkají dnešní teenageři. Mohou si vybrat cokoli, mohou se stát téměř čímkoli. Ale který názor je správný? Který influencer se nemýlí? Co když to nebude to pravé? Co se stane, když vybočím z řady?

Jediným způsobem, jak dětem pomoci v tomto rozhodování je rozvíjet jejich schopnost si umět poradit v každé situaci. Schopnost dělat rozhodnutí patří k základním kariérním návykům. A mnozí psychologové dokonce tvrdí, že se člověk těmto postojům učí nejlépe právě v období dospívání.

Jak dětem pomoci s rozhodnutím?

  • Začněte s výběrem již v 8. třídě základní školy
    Často rodiče říkají: "vůbec nevíme, na co se hodí", "tápe", "nejeví zájem o výběr, je mu to jedno". Vězte, že se za tím skrývá nízká sebedůvěra. Jedno to není žádnému z teenagerů. Všichni to strašně prožívají a absolutně nevědí, čím začít. I když rodiče to prožívají mnohem více, než teenageři :-) Čím blíž jsou přijímací zkoušky, tím vyšší je nervozita, napětí a stres.
  • Oddělte přípravu k přijímacím zkouškám od výběru povolání
    Na většině středních odborných škol nebo na gymnáziích součástí podmínek je průměrný prospěch, proto se již od 7. třídy snažíme zajistit doučování a intenzivně připravujeme děti k přijímacím zkouškám. Obvykle prvně tlačíme na prospěch a pak vybíráme směr. Zkuste to udělat obráceně. Prvně stanovte cíl - najít obory, které zaujmou, prospěch se může zlepšit právě proto, že Váš teenager v tom bude vidět osobní smysl. Rozbijte velký úkol výběru školu na několik menších kroků. Oslavujte každý krok. Váš teenager přijde k přijímacím zkouškám pozitivně naladěný a v klidu.
  • Mluvte o výběru oboru a střední školy v kontextu životních cílů
    To, že syn kamarádky chodí na nějakou SŠ, ještě neznamená, že i Vašemu synovi to sedne. To, že si myslíte, že nějaké povolání má budoucnost, ještě neznamená, že je to přesně to, v čem se najde Vaše dcera. Vyprávějte svůj vlastní příběh. Co jste studovali? Co Vám dala do života střední škola? Čemu jste se museli naučit mimo ní? Co Vám dává práce, které se věnujete? Jak to ovlivňuje Váš život? Buďte inspirací.
  • Nesnažte se rozhodnout místo teenagera, podporujte, povzbuzujte a učte ho / jí rozhodovat samostatně
    Velmi často se stává, že v pubertě člověk nechce poslouchat rady rodičů, a až po uplynutí několika let lituje, že je neslyšel. Taková je podstata období dospívání - potřebujeme se naučit mít vlastní názor. Proto v diskuzích o různých oborech nesnažte se svoje dítě přesvědčit. Předkládejte fakta, různé aspekty výběru, hledejte různé možnosti uplatnění v oboru a buďte otevření konstruktivní diskuzi. Ptejte se: "Co si myslíš o...?"
  • Ke stejnému cíli může vést více cest, stejné schopnosti a předpoklady je možné uplatnit v řadě oborů
    To, co ovlivní cestu Vašeho syna nebo Vaší dcery, jsou jeho /její rozhodnutí. Vyučený elektrikář se ve 40 může stát jednatelem firmy, premiant absolvent gymnázia může být řádovým pracovníkem v korporátu a vést docela nudný život. V životě nezáleží na počtu titulů a diplomů, ale na tom, jak chceme tento život prožít.
Hledáte cestu, jak podpořit svoje dítě v jeho první důležité volbě?
Tyto publikace a kurz Vám s tím zaručeně pomohou
"Správná střední! První kroky"
E-book (pdf, 22 str.) Vám pomůže podívat se na výběr střední školy očima dítěte a uvidět, v čem se přístup dětí liší od přístupu dospělých. Dokážete více porozumět svému dítěti a díky připraveným otázkám začít se s ním/ní bavit o výběru střední. Najdete v něm informace o novinkách v přijímacím řízení pro rok 2024, odkaz na katalog středních škol a radu, jak se v něm orientovat, důležité termíny přijímačkového roku a doporučení k návštěvám veletrhů.
"8 mýtů o volbě budoucího povolání. Reloaded"
Interaktivní pracovní sešit-trénink pro žáky 8. a 9. tříd základních škol (76 str., pdf). Krok za krokem provede teenagera procesem sebepoznání, pomůže pojmenovat talenty a silné stránky nejen v rámci školních předmětů, naučí vybírat povolání ve světě, který se neustále mění.
Pomohl už více než 3000 žákům. Sešit využívají ve výuce téměř 500 základních škol.

Online kurz "Správná střední"
13-dílný online kurz pro žáky 8. - 9. tříd základních škol a víceletých gymnázií v kombinací s individuálním poradenstvím. K výběru střední školy se můžete připravovat postupně a s předstihem. Díky kurzu se Váš teenager naučí rozumět sobě, dokáže se zorientovat ve velké nabídce oborů a škol, stanovit si kritéria výběru a nahlédne do své dospělé budoucnosti nejen z profesního úhlu pohledu. Kurz a osobní konzultace podpoří jeho nebo její sebevědomí a sebedůvěru, naučí stanovovat si cíle a podpoří vnitřní motivaci.