Zájmy a talenty
jsou klíčem k výběru
střední nebo vysoké školy

Jak poznat, kam v životě směřuješ, která povolání budou pro tebe nejlepší?
Jak neztratit hlavu v cizích radách, i když prozatím vůbec nevíš, kterou školu si vybrat a bojíš se udělat zásadní chybu?

Obtížné je učit se tomu, čemu nerozumíš, anebo co se ti dává těžce. Ještě složitější je pracovat v oboru, ke kterému nemáš ani "buňky", ani vztah. I když na základce po nás chtějí, abychom zvládali všechny předměty co nejlépe, při výběru střední školy je důležité brát ohledy na to, co ti dává osobní smysl. Dokonce i v případě, že si vybíráš gymnázium. Je pravda, že objevit svoje skryté talenty nemusí být až tak jednoduché. Ale my jsme na to vyzráli.
Problém s výběrem střední školy je v tom, že...
...vůbec není jasné, jak vybírat a jak výběr střední školy ovlivní tvoji budoucnost, jaká povolání budou aktuální
...nemáš takové zájmy, které se dají jednoduše spojit s určitým oborem nebo povoláním, anebo takových zájmů je více
...možná už máš vybranou střední školu. Líbila se ti její prezentace, anebo ti ji někdo doporučil. Stejně je velmi důležité přesně vědět, které své schopnosti budeš rozvíjet

Když chápeš k čemu jsi "předurčený / předurčená", přestáváš se porovnávat s ostatními, začínáš se rozvíjet v tom, co tě baví.

"POZNEJ SVÉ TALENTY"

zamysli se nad tím, co tě baví
otestuj své schopnosti a předpoklady
na osobní konzultaci online najdi svůj ideální studijní směr

poradenství
pro žáky 8. a 9. tříd základních škol
a studenty středních škol
ve třech krocích:
1. Jak přemýšlet o výběru povolání?
Začneme tím, co znamená "být ve svém proudu" nebo "ve svém živlu". Je velmi pravděpodobné, že znáš ten pocit, kdy zabraný do nějaké činnosti, plně zapomeneš na čas. "Proudění" nebo "flow" je stav optimálního prožívání a rozvíjení tvého potenciálu. Právě k němu se potřebujeme přiblížit, abychom našli střední školu, která tě bude bavit.
Co uděláme:
 • Jakmile se připojíš k našemu letnímu proudu, pošlu ti odkaz na video, v němž ti ukážu, jak uvažovat o výběru povolání a co znamená stav "flow".
 • Jsou prázdniny a je to nejlepší doba, kdy dokážeš na chvíli zapomenout na písemky, testy a doučování, osvobodíš se od tlaku a stresu, díky kterému tví vrstevníci často chybují.
 • Několik praktických a zajímavých cvičení ti pomůžou to lépe pochopit a připravit se k druhému kroku.
2. Jak pochopit, v čem vynikáš?
Hned se přiznám, že nejsem zastáncem rozhodování na základě testů. Proč? Dlouhá historie. Ale test, který ti nabídnu, je specifický a jedinečný. Každý člověk má mnoho různých schopností a nadání. Právě proto je velmi složité určit jeden hlavní talent, který pomůže vybrat budoucí povolání.
Co uděláme:
 • Po absolvování první části získáš přístup k unikátnímu testu mnohočetné inteligence, který je výsledkem práce českého výzkumného týmu a vychází z dlouholeté práce amerického profesora a psychologa Howarda Gardnera.
 • Každý je na něco chytrý, proto někdo peče chleba a někdo létá do Vesmíru. Test ti pomůže pojmenovat silné složky tvé inteligence a nabídne několik oblastí, které jím odpovídají nejvíc. Ne, s IQ to nemá nic společného.
 • Budeš moci si uložit výsledky do souboru pdf. Ale také budeš mít možnost absolvovat test ještě jednou, jen tentokrát společně s rodiči nebo s nejlepším kamarádem či kamarádkou. Občas je užitečné se podívat na sebe očima těch, kdo nás má rád.
3. Jak vybrat střední školu?
Navzdory tomu, že už budeš mít hodně informací o sobě a svých schopnostech, výběr konkrétního oboru ti s velkou pravděpodobností ještě bude činit problém. Asi se budu opakovat, ale škola není cíl, je to prostředek. V tomto kroku už to takový problém nebude.
Co uděláme:
 • Proto po absolvování testu se domluvíme na osobní online konzultaci, na kterou budeme mít celkem 90 min.
 • Zodpovím tvé dotazy, pomůžu se vyznat ve výsledcích testů a zorientovat se v nabídce škol a oboru.
 • Probereme různé varianty, které tě zajímají. Budeš přesně vědět, jak poznat, který obor, škola, povolání bude pro tebe tím nejlepším.

Ve výsledku získáš

1
Uvědomíš si své schopnosti a pochopíš, jak je rozvíjet a využít v profesní činnosti.
2
Budeš mnohem sebevědomější protože se zaměříš na své silné stránky, uvědomíš si vlastnosti, za které se ve škole neznámkuje, ale které jsou nejméně důležité pro tvůj životní úspěch a štěstí.
3
Na podzimní veletrh škol půjdeš s jasným cílem nebudeš muset čekat až na podzim na veletrhy škol a do té doby žít ve stálém napětí.
4
Pochopíš, jak si vybírat střední školu a alternativy. V budoucnu nebudeš mít problém s výběrem vysokoškolského oboru, pokud bude chtít studovat VŠ.
5
Přestaneš odkládat své rozhodnutí. Pochopíš, proč je tak složité si vybírat něco důležitého a proč to neustále odkládáme.
6
Přijímačky s menším stresem. V deváté třídě se v klidu připravíš k přijímacím zkouškám a přes léto si odpočneš a uvolníš, nebudeš muset nosit v hlavě podvědomé obavy z chybně učiněné volby střední (vysoké) školy.
7
Budeš studovat to, co tě bude bavit
Některé reference
„Každý je génius. Ale pokud budete posuzovat rybu podle její schopnosti vylézt na strom, bude celý svůj život žít s vědomím, že je neschopná."
— Albert Einstein

Balíček se skládá z

Úvodní video a několik přípravných úkolů
Video "Jak najít svoje "flow" v povolání".
3 úkoly pro přípravu k testu mnohočetné inteligence.
Unikátní test mnohočetné inteligence
RegioAdvisor
online konzultace 90 min.
k výsledkům testu. Pochopíš, jak vybírat střední školu a plánovat svoji studijní cestu.

Kolik to stojí?

1 450 Kč
registrovat se můžeš do 25. července
kapacita je 30 registrací
Mnohočetná inteligence:
co to znamená?
V roce 1983 profesor Harvardské univerzity doktor Howard Gardner poprvé v knize "Frames of Mind" (Dimenze myšlení) publikoval výsledky své dlouholeté práce - teorii mnohočetné inteligence. Každý z nás určitě vnímá, že někdo umí psát poutavé příběhy, někdo má hudební sluch, někomu jdou počty, jiný rozumí fyzikálním jevům, dalšího zajímá dějepis. Každý je na něco chytrý. Zároveň "je chytrý" v několika směrech současně. Jsou to směry, v nichž je pro nás přirozené se rozvíjet. Jsou to naše skutečné silné stránky. Je možné to zjistit již při výběru střední školy, studijního oboru a budoucího povolání.

Inteligence podle Gardnera není o úrovni IQ, které popravdě nezaručuje spokojenost v práci, ani štěstí v životě. Je to individuální kombinace schopností člověka se realizovat v určitých činnostech s ohledem na své zájmy. Je to způsob, kterým vnímá a poznává svět. Je to důvod, proč v některých směrech může být úspěšnější než ostatní. Když si uvědomujete silné stránky a projevy své inteligence, nepotřebujete astrologa, protože chápete, že hvězdy se nachází ve Vaší hlavě, rukou, uších, očích, těle.
Letos Smart Course podpořili
Kdo jsem
a proč si myslím, že ti mohu pomoci vyznat se v tom, které povolání si vybrat, co studovat dál?
Kateřina Málková
zakladatelka projektu Smart Course
kariérová poradkyně pro mládež, lektorka vzdělávacích programu pro kariérové poradce na školách
Mým cílem je podpořit 100 000 teenagerů v České republice v uvědomění si svých talentů a schopností a výběru odpovídajících vzdělávacích možností. Jsem si totiž jistá, že většina ví co chce, ale v tuto "blbou" dobu uhne ze své cesty a já vím proč. Chci vám ukázat, že život je mnohohranný, že neexistují správná a nesprávná povolání, prestižní a obyčejná. Existují užitečná a prospěšná, která rozvijí potenciál člověka. V neposlední řadě, že volba v období dospívání ve skutečnosti znamená mnohem více než si myslíme.

 • CO SE MI POVEDLO - vytvořila jsem pracovní sešity "8 mýtů o volbě budoucího povolání", které na podzim 2019 dostane 500 dětí ze základních škol, můj seminář "Kariérové poradenství na školách" absolvovalo 82 pedagogů z 37 škol, v září 2019 sešity budeme prezentovat na mezinárodní konferenci věnované kariérovému poradenství IAEVG 2019 v Bratislavě, na Národní ceně kariérového poradenství v Praze a také mne čeká další túra školení pedagogů v Brně, Liberci, Zlíně, Jihlavě, Karlových Varech a Praze.
Můj stručný profesní příběh si můžete přečíst tady
V roce 1998 skončil můj studentský život. Vystudovala jsem dva obory "Finance a bankovnictví" a "Hospodářskou politiku a správu" a začínala jsem pracovat jako odhadce byznysu v Obchodně průmyslové komoře. Těsně po promocí jsem se přestěhovala do České republiky, která není moji rodnou zemí, takže jsem se musela naučit všechno znovu - jazyk, jak se platí složenky, zvyknout si na jiné tradice, hudbu, prostředí, naučit se jezdit vlaky a MHD v Brně, zorientovat se v zákonech a na pracovním trhu. Začátky byly krušné, protože jsem zjistila, že navzdory oficiálnímu uznání mého diplomu, personálním agenturám a firmám bylo jedno, jaké mám vzdělání, že jsem si ho vybrala cíleně a co si v životě přeji. Nemohla jsem najít práci v oboru velmi dlouho, až o 4 roky později jsme se s manželem rozhodli založit firmu. Od té chvíle mé pracovní zkušenosti vypadaly takto:

 • 1997 - 1998 - odhadce byznysu v Obchodně průmyslové komoře
 • 2002 - 2009 - jednatelka s.r.o. ve stavebnictví s 2 pobočkami a obratem 60 milionů korun, spolupracovali jsme s největšími výrobci plastových oken, garážových vrat a stínící techniky.
 • od roku 2010 jsem konzultovala malé podnikatele (začátky podnikání, změny vedení). Mentorovala jsem start-up v krizovém stavu, který nakonec získal strategického investora. Konzultovala jsem vznik a rozvoj inovativní samoohřívací kojenecké láhve, která již hotová a účastnila se soutěže ve Spojených Státech. Spolupracovala jsem se zakladatelem velmi úspěšné společnosti Minebox a americkou společností Blockchain.
 • v roce 2014 jsem absolvovala Diplomatickou Akademii Cyrila Svobody, hlavní program Aplikovaná diplomacie,
 • v roce 2015 jsem se stala ředitelkou pro rozvoj české sociální sítě pro firemní spolupráci Bezones, který jsme vyvíjeli společně s externím programátorským týmem Meta IT od nuly k první stovce registrovaných firem. Tato síť vznikala ve spolupráci s marketingovou a vzdělávací agenturami Sova Net a Sova Studio.
 • koncem roku 2016 jsem založila projekt Smart Course, místo, kde se na volbu povolání díváme úplně jinou optikou z pohledu sebedůvěry a užitečnosti získávaných znalostí a osvojení návyků pro budoucí dospělý život. V roce 2019 tento projekt podpořily společnosti Google a ImpactHUB.

Často se ptáte

Proč je registrace časově omezená?
Je to dané mým pracovním harmonogramem. Ve školním roce hodně času věnuji kurzům, přípravě programů školení pedagogů, přípravě a realizaci programu "Kdo jsem? Kam jdu?". Na druhou stranu, velmi dobře vím, že jedna standardní konzultace k volbě povolání obvyklé nestačí. Proto tento balíček jsem připravila tak, abyste z něj odnesli co nejvíce. A to znamená, že potřebuji individuálně projít všechny výsledky testů, připravit osobní konzultaci pro každého žáka individuálně, ale také po konzultaci si znovu přečíst všechny záznamy mezi řádky a doplnit něco, co jsem mohli přehlédnout. Pro představu, na pedagogicko-psychologické poradně můžete strávit celý den.
Půjdu do 7. třídy, ale už přemýšlím, kterou střední školu si vybrat. Mohu se přihlásit také?
Určitě ano. Kladete si tuto otázku včas. Půjdete-li do 8. a 9. třídy s jasnou představou, kterou střední školu chcete studovat dál, budete mít hodně času a možností se připravit, případně vylepšit si známky, zjistit o vybraném oboru více, prověřit si svoje myšlenky.
Studuji gymnázium, sice si nevybírám střední školu, ale je pro mne aktuální výběr vysokoškolského oboru. Pomůže mi tato nabídka?
Rozhodně ano, mám takovou zkušenost, že velkým problémem na gymnáziu bývají volitelné předměty. Zdá se, že si máte vybrat právě ty, které vám pomohou vybrat si obor a připravit se na studium na VŠ. Často ovšem se vybírají takové univerzální předměty, které se budou hodit (jazyky) nebo nezatíží tvůj týdenní rozvrh.
Jak mohu uhradit tento balíček?
Uhradit tuto službu můžete bankovním převodem. Fakturu s platebními údaji vám pošlu hned po registrací.
Kdy dostanu přístup k testu?
Po odeslání registrace obdržíte informační e-mail se všemi důležitými informacemi. Prvním krokem, který bude důležité zvládnout během prvního týdne, bude podívat se na video a udělat přípravná cvičení před testem. Pozvánku do aplikace dostanete o 5 dní později (abyste opravdu poctivě se na něj připravili). Zároveň s přihlašovacími údaji k testu obdržíte odkaz na můj kalendář, kde si zarezervujte termín osobní online konzultace, ke které budu určitě potřebovat výsledky testu.
Jak probíhají online konzultace?
Pro setkání online používáme Skype, Messenger nebo Hangouts. Potřebujete kameru a mikrofon, popřípadě smartphone. Ke konzultaci si připravte otázky, na které potřebujete najít odpovědi. Budu mít výsledky vašeho testu, takže také budu připravena. Může mne něco napadnout i po konzultací, upřesňující informace, tip na školu apod. V tom případě vám je pošlu e-mailem.
Poskytujete zpětnou vazbu rodičům?
Podpora rodičů ve výběru středoškolského oboru je velmi důležitá. Známe naše děti tak dobře, že i v tomto výběru se je snažíme chránit, směrovat, pomoci, někdy to vypadá, že to prožíváme mnohem více než ony. V tomto letním balíčku mým cílem je pracovat s Vašim teenagerem, aby Vaše dcera nebo syn jasně chápali, proč si vybírají nějakou školu a obor a jaké jsou alternativy. Je důležité, aby to uměli vysvětlit sobě, ale také aby mohli to ukázat a vysvětlit Vám. Někteří budou potřebovat Vaši podporu, někteří Vám řeknou jen výsledek. Pokud budete cítit, že potřebujete se mnou probrat výsledky testů, poradit se o výběru, využijte možnosti online konzultace pro rodiče. Za drobný příplatek 500 Kč budeme mít možnost probrat výsledky testu, promluvit si o výběru a Vašem názoru, budu mít prostor odpovědět na Vaše dotazy. Tuto konzultaci si budete moci rovnou přiobjednat při vyplnění registračního formuláře.
Odjíždíme na dovolenou. Budu moci absolvovat test a online konzultace později?
Ano. Informuj mne o tom zaškrtnutím příslušného políčka v registračním formuláři. Na uvedený e-mail vám přijdou všechny organizační informace.

Nenašli jste odpověď na svoji otázku?

Photo by Estée Janssens on Unsplash
People photo created by www.freepik.com