5 knih, které Vás zaručeně budou inspirovat

Kateřina Málková, zakladatelka Smart Course CZ
05. července 2017
doba čtení 3 minuty
Víte, že ročně Češi utratí 7 miliard korun za knihy? Průměrný Čech za rok přečte 17 knih, přitom průměrný Francouz jen jednu, což je zase mnohem více než průměrný Američan. Přitom ryze psaní knih uživí jen málo kterého autora. V Česku je můžeme spočítat na prstech dvou rukou.

Knihy si vybíráme přirozeně podle oblastí zájmů, podle doporučení. A protože se zabývám úspěšností, hledáním povolání, poslání a životního smyslu, rozhodováním a plánováním kariéry a navíc je dnes Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, ráda Vám předám moje dojmy z mých knižních úlovků poslední doby.

PROČ JSOU ÚSPĚŠNÍ LIDÉ ÚSPĚŠNÍ

Rainer Zitelmann
Říká se, že pokud člověk chce dosáhnout nějakého cíle, má dvě možnosti:
  • vytvořit si detailní plán a směřovat k cíli krok za krokem,
  • najít někoho, kdo už podobného cíle dosáhl, a poučit se z jeho zkušenosti.
Rainer Zitelmann analyzoval životní cestu 50 úspěšných osobností, aby našel něco, co zapříčinilo jejich úspěch. Podařilo se mu popsat 18 faktorů, které veřejně známé osobnosti jako Steve Jobs, Heidi Klum, Warren Buffett, Arnold Schwarzenegger odlišuje od jiných lidí.

Přesto, že každý z nás může mít absolutně jiná kritéria úspěšnosti a představy o svém životě a cílech, koneckonců Steve Jobs byl jenom jeden a nás na planetě je 7 miliard:-), v analýze příběhů svoje ahá-momenty najde opravdu každý.

ROZCESTÍ - JDĚTE ZA HLASEM SVÉHO SRDCE

Elle Luna
O této knize nejlépe Vám poví krátká citace.

"Utvářejte sebe a inspirujte druhé Když si vybíráte svoje chci, také inspirujete ostatní, aby následovali tuto cestu. Když naplňujete svoje poslání den co den, krok za krokem, ovlivňujete nejen to, co vytváříte ve své práci, ale i to, kým se stáváte. Tak práce a život se spojují do jednoho celku. Když si vybíráte chci, vybíráte si sebe sama."

Elle Luna je výtvarnice, spisovatelka a designérka. Mimo jiné se můžete zapojit do jejího projektu
#THE100DAYPROJECT

KAŽDÝ JE NA NĚCO CHYTRÝ

Thomas Armstrong
Tato kniha je napsána pro všechny, komu je více než 10 let. Pomůže Vám podívat se na své schopnosti z jiného úhlu pohledu. Co znamená být chytrý? Mnozí si myslí, že chytrý je ten, kdo má dobré známky ve škole nebo vysoké IQ. Je to obvyklý, ale zdaleka ne správný nebo jediný pohled.

Co ve skutečnosti znamená být chytrý? Je dobré se nad tím zamyslet co nejdříve. Intelekt nejsou jen dobré známky a body v testech, nebo dobrá paměť. Ve skutečnosti intelekt se projevuje různě - v tvůrčích činnostech, v hudbě a sportu, ve schopnosti vidět kouzlo přírody, v emocích nebo umění nacházet společnou řeč s okolím, a to ještě také není všechno. Přečtěte si tuto knihu. Pochopíte, že člověk může být chytrý v mnoha různých oblastech.

HOW NOT TO BE WRONG

Jordan Ellenberg
Matematika je v Česku strašák:-) a zcela neprávem. Ve své knize Jordan Ellenberg ukazuje, že tento přístup k matematice není opodstatněný. Matematika není abstraktní věda odtržená od reality, ale nejhumanitnější věda ze všech humanitních věd. Matematika propojuje všechno, co nás obklopuje, a dovoluje vidět v chaotickém a povrchním světě skryté struktury a logiku.

Matematika je věda o tom, jak nechybovat, která se vyvíjela po staletí. Když se s ní spřátelíme, dokážeme vidět skutečný význam informací, které považujeme za správné jen z důvodu jejích existence, a kriticky je vyhodnotit.

Pro všechny kdo miluje matematiku, nebo cítí, že by pro něj nemusela být zcela cizí :-)

DESIGN THE LIFE YOU LOVE

Ayse Birsel
Můj favorit pro tento měsíc!
Nevím jestli se chystá vydání v češtině, ale jsem si jistá, že angličtina pro Vás nebude problém. Úžasná kniha, která Vám obrovsky ulehčí výběr. Interaktivní učebnice designu Vašeho života. Život stejně jako práce designera je plný omezení: čas, peníze, věk, místo, okolí. Zřídka můžete mít všechno najednou, proto tvůrčí přístup je to pravé k tomu, abyste získali to, co potřebujete a co je pro Vás důležité. Když projdete všemi čtyřmi etapami, objevíte svoje skryté schopnosti a talenty a dokážete žít život, který doopravdy milujete.